Програми попут новог програма „Грађани, једнакост, права и вредности“ омогућавају свим грађанима, а посебно младима, да стекну вештине и вредности које су Европи, а у коначности и нашој планети потребне за опстанак. Према члану 2 Уговора о Европској унији, Унија се заснива на вредностима поштовања људског достојанства, слободе, демократије, једнакости, владавине закона и поштовања људских права, укључујући и права особа које припадају мањинама. Иако дискриминација и даље постоји, многи грађани немају довољно развијену свест о овим вредностима и својим грађанским правима. Нови програм „Грађани, једнакост, права и вредности“ бавиће се управо овим изазовима.
У том светлу петиција коју су иницирале контакт тачке програма „Европа за грађане и грађанке“ намењена је свима који подржавају принципе активног грађанства и залажу се за поштовање основних права и слобода сваког човека. Петицију можете подржати на линку https://you.wemove.eu/campaigns/shaping-our-common-future-supporting-active-citizenship-to-build-resilient-societies-and-foster-transnational-cooperation
Текст петиције
По речима Иувал Ноа Харарија, сада се суочавамо са два посебно важна избора: „Први је између тоталитарног надзора и оснаживања грађана. Други је између националистичке изолације и глобалне солидарности." У неколико наврата, тренутна криза је заиста показала потребу за активнијим грађанством и повећаном регионалном и глобалном сарадњом. Посебно рањиве групе до којих владе много теже допиру, као што су на пример етничке мањине или бескућници, могле су бити укључене у ранијој фази и ефикасније информисане о хитним мерама које су предузете. Даље, да расправа о новонасталој болести није утихнула у неким деловима света, сви смо потенцијално могли да ограничимо утицај кризе у много већој мери. Ови примери показују да активно грађанство може помоћи да наша друштва буду отпорнија и да нам основна права и слободе, попут слободе изражавања, омогућавају не само да достојанствено живимо, већ и да наша друштва учинимо сигурнијим.
Криза поводом Корона вируса је прилика за преиспитивање наших старих пракси и предузимање смелијих мера како би се спречиле будуће кризе које могу бити много разорније од ове тренутне, попут климатских промена и погоршања неједнакости. У овом процесу је од највеће важности да се грађани укључе у обликовање наше заједничке будућности: за промене које ће се спровести потребно је разумевање, али и помоћ сваког од нас. Можда ће бити потребно тестирати неколико мера у сарадњи са добро информисаним грађанима, који показују способност да замисле бољу будућност и способне да сагледају различите алтернативе и са отвореним и са критичким мишљењем.