Programi poput novog programa „Građani, jednakost, prava i vrednosti“ omogućavaju svim građanima, a posebno mladima, da steknu veštine i vrednosti koje su Evropi, a u konačnosti i našoj planeti potrebne za opstanak. Prema članu 2 Ugovora o Evropskoj uniji, Unija se zasniva na vrednostima poštovanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokratije, jednakosti, vladavine zakona i poštovanja ljudskih prava, uključujući i prava osoba koje pripadaju manjinama. Iako diskriminacija i dalje postoji, mnogi građani nemaju dovoljno razvijenu svest o ovim vrednostima i svojim građanskim pravima. Novi program „Građani, jednakost, prava i vrednosti“ baviće se upravo ovim izazovima.
U tom svetlu peticija koju su inicirale kontakt tačke programa „Evropa za građane i građanke“ namenjena je svima koji podržavaju principe aktivnog građanstva i zalažu se za poštovanje osnovnih prava i sloboda svakog čoveka. Peticiju možete podržati na linku https://you.wemove.eu/campaigns/shaping-our-common-future-supporting-active-citizenship-to-build-resilient-societies-and-foster-transnational-cooperation
Tekst peticije
Po rečima Iuval Noa Hararija, sada se suočavamo sa dva posebno važna izbora: „Prvi je između totalitarnog nadzora i osnaživanja građana. Drugi je između nacionalističke izolacije i globalne solidarnosti." U nekoliko navrata, trenutna kriza je zaista pokazala potrebu za aktivnijim građanstvom i povećanom regionalnom i globalnom saradnjom. Posebno ranjive grupe do kojih vlade mnogo teže dopiru, kao što su na primer etničke manjine ili beskućnici, mogle su biti uključene u ranijoj fazi i efikasnije informisane o hitnim merama koje su preduzete. Dalje, da rasprava o novonastaloj bolesti nije utihnula u nekim delovima sveta, svi smo potencijalno mogli da ograničimo uticaj krize u mnogo većoj meri. Ovi primeri pokazuju da aktivno građanstvo može pomoći da naša društva budu otpornija i da nam osnovna prava i slobode, poput slobode izražavanja, omogućavaju ne samo da dostojanstveno živimo, već i da naša društva učinimo sigurnijim.
Kriza povodom Korona virusa je prilika za preispitivanje naših starih praksi i preduzimanje smelijih mera kako bi se sprečile buduće krize koje mogu biti mnogo razornije od ove trenutne, poput klimatskih promena i pogoršanja nejednakosti. U ovom procesu je od najveće važnosti da se građani uključe u oblikovanje naše zajedničke budućnosti: za promene koje će se sprovesti potrebno je razumevanje, ali i pomoć svakog od nas. Možda će biti potrebno testirati nekoliko mera u saradnji sa dobro informisanim građanima, koji pokazuju sposobnost da zamisle bolju budućnost i sposobne da sagledaju različite alternative i sa otvorenim i sa kritičkim mišljenjem.